Obálka

Obálka

neděle 16. října 2016

Zenmistr (ukázka z románu)

Marcel dlouho nedokázal usnout. Zápolil s hotelovou televizí. Z letáku zjistil, že na 44. kanálu běží erotický obsah. Přesněji porno. Bohužel se jednalo o placený kanál a bylo nutné vložit kód. Zaplacení nepřipadalo v úvahu, protože by se projevilo na hotelové faktuře a on by byl usvědčen ze zneužívání firemní pokladny. Asi půl hodiny zkoušel trefit osmimístný kód. Doufal, že se náhoda rozhodne poskytnout mu po vyčerpávajícím dni karnální útěchu, ale nestalo se tak. Děsivé množství kombinací, přesahujících sedmdesát trilionů, se náhodě bez servítků vysmálo.
Znechuceně odhodil dálkové ovládání. Koncept náhody zaměstnával Marcelovu mysl nejednou, ale nikdy jej nerozlouskl ke své spokojenosti. Pochyboval, že by se to někdy někomu podařilo. Jedna věc je pracovat s nahodilostí v matematických modelech, druhá věc je koncept náhody vhodně zabudovat do matrice reálného světa. Zřetelně si vybavoval slova zen budhistického mistra Dae Son Si Nema při jeho návštěvě Prahy. Marcel se ho během přednášky pořádané pro širokou veřejnost zeptal:
„Mistře, jak vnímáte náhodu? Vědecké výzkumy posledních desetiletí prokazují, že náhoda není jen představou, ale skutečným hybatelem, všudypřítomnou součástí běžného života. Co vy na to?“
Zenový mistr asi deset sekund mrkal ve zcela pravidelných intervalech. Pak odpověděl: „Víte, jestli ono to není tak, že my se přihodíme náhodě, nikoli ona nám.“
Marcel nedokázal reagovat lépe než přiblblým „Aha.“ Mistrova slova jím prošla jako proud neutrin, bez tření a bez reakce. Pořád dokola si musel opakovat mistrovu větu. My se přihodíme náhodě. Nikoli ona nám. Cože? My se přihodíme náhodě. Nikoli ona nám. Pardon? My se přihodíme náhodě. Nikoli ona nám. Aha. Aha? Prosím? Můžeme ještě jednou repeté? My se přihodíme náhodě. Nikoli ona nám.
Už chápete?
Tak už?

A teď?